RSS Feeds
Son Konular
Sondakiler
Feed

Sünnetin Dinimizdeki Yeri

Dini Bilgiler
Sünnetin Dinimizdeki Yeri, Sünnetin Dinimizdeki Yeri Sünnetin Dinimizdeki Önemi - Sünnet Nedir - Ayetlerde Sünnet Konusu "Kişinin koltuğuna kurulup benden hadîs nakletmesi ve Bizimle sizin aranızda Allahın kitabı var. Onda helâl olarak bulduğumuzu helâl sayar, haram olarak bulduğumuzu da haram sayarız. demesi yakındır. Dikkat edin! Resûlullahın (hadîs-i şerîflerinde) haram kıldığı da Allahın (Kurânda) haram kıldığı gibidir." İmrân bin Husayn (r.a.) şefaate dâir hadîs-i şerîfi zikretti. Orada bulunanlardan bir kişi: - Ya İmrân! Siz bizlere hadîs rivayet ediyorsunuz. Fakat ve Sünnetin Dinimizdeki Yeri hakkında bilgiler ve daha fazlasını içeriyor.. Devamını Oku...

 
03-03-2014 14:00 Yazan: Yesil
Sünnetin Dinimizdeki Yeri

Sünnetin Dinimizdeki Yeri

Sponsorlu Bağlantılar

Sünnetin Dinimizdeki Önemi - Sünnet Nedir - Ayetlerde Sünnet Konusu
"Kişinin koltuğuna kurulup benden hadîs nakletmesi ve Bizimle sizin aranızda Allahın kitabı var. Onda helâl olarak bulduğumuzu helâl sayar, haram olarak bulduğumuzu da haram sayarız. demesi yakındır. Dikkat edin! Resûlullahın (hadîs-i şerîflerinde) haram kıldığı da Allahın (Kurânda) haram kıldığı gibidir."
İmrân bin Husayn (r.a.) şefaate dâir hadîs-i şerîfi zikretti. Orada bulunanlardan bir kişi:
- Ya İmrân! Siz bizlere hadîs rivayet ediyorsunuz. Fakat biz bunların Kurân-ı Kerîmde aslını bulamıyoruz, dedi. İmrân (r.a.) bu söz üzerine o adama şöyle dedi:
- Sen Kurân-ı Kerîm okudun mu?
- Evet.
- Kurân-ı Kerîmde yatsı namazının dört, akşamın üç, sabahın iki, öğleyle ikindinin de dört rekat olduğunu bulabildin mi?
- Hayır.
- Peki bunları kimden öğrendin? Bizden öğrenmedin mi? Biz de Resûlullahtan (s.a.v.) öğrenmedik mi? Siz Kurânda kırk koyunda bir koyun, şu kadar deveye şu kadar, şu kadar paraya şu kadar dirhem(gümüş para) zekât düştüğünü bulabildiniz mi?
- Hayır.
- Öyleyse bunları kimden öğrendiniz? Bizden öğrenmediniz mi? Biz de Resûlullahtan (s.a.v.) öğrenmedik mi? Yine Kurânda "...Ve o beyt-i atîki (Kabeyi) tavaf etsinler." (Hac- 29) âyetini görmediniz mi? Orada Kâbeyi yedi defa tavaf edin, makamın arkasında iki rekat namaz kılın diye bir şeye rastladınız mı?
- Hayır.
İmrân (r.a.), Siz Allâhü Teâlânın Kurânında şöyle buyurduğunu duymadınız mı? (meâlen) "...Bir de peygamber size her ne (emir) verirse tutun, nehyettiginden (yasakladığından)de sakının..." (Haşr Sûresi, âyet 7)
İmrân (r.a.) daha sonra şöyle dedi: Biz Resûlullahtan (s.a.v.) sizin bilmediğiniz şeyler öğrendik.
alıntı


Sponsorlu Bağlantılar
Gitti Gidiyor..
 

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.